روانشناسی کودک

تاثیر آموزش باغبانی در سلامت کودکان

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که آموزش ها و فعالیت های باغبانی در فضای خارج از خانه، به حفظ سلامت و رفع چاقی کودکان کمک می کند.

تاثیر آموزش باغبانی در سلامت کودکان

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، حاکی از آن است که کودکان دارای اضافه وزن در صورتی که فعالیت باغبانی داشته باشند، بیشتر احتمال دارد که در عرض یکسال وزن کم کنند.

همچنین به گفته محققان، در مدارسی که باغبانی را به کودکان می آموزند، تعداد دانش آموزان چاق کمتر است.

دکتر راچل شر از دانشگاه کالیفرنیا که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: نتایج این مطالعه که 230 کودک در آن شرکت داشتند، نشان داد که شاخص جرم بدن و نسبت محیط دور کمر به قد در گروه هایی که در آموزش های باغبانی شرکت کرده بودند، به اندازه زیادی بهبود یافت؛ به طوری که جمعیت دانش آموزان دارای اضافه وزن و یا چاق از 55.6 درصد به 37.8 درصد کاهش یافت.

براساس نتایج این مطالعه که در مجله Journal of Nutrition Education and Behavior منتشر شده است، شرکت دانش آموزان در کلاس های باغبانی سلامت آنها را تقویت کرد.

به گمان محققان، فراگیری آموزه هایی در کلاس های باغبانی درباره خوراکی های سالم مانند سبزیجات تازه در تغذیه مناسب کودکان و کاهش وزن آنها موثر است و در ضمن، باغبانی فرصتی برای فعالیت فیزیکی در اختیار کودکان قرار می دهد.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

2 ساله‌ها

باغباني سريع، براي كوچولوهاي عجول

بچه‌هاي نوپا هيچ‌وقت نمي‌توانند صبور باشند. براي بچه‌هايي كه حدود 2 ساله هستند يا به عبارتي براي كودكان نوپا، بايد روشي را انتخاب كنيد كه سريع جواب ‌دهد. براي اين كار كافي است چند دانه نخود يا لوبيا را به همراه يك گلوله پنبه‌اي مرطوب داخل يك ليوان شيشه‌اي قرار بدهيد و ليوان را جلوي پنجره بگذاريد تا نور آفتاب به آن بخورد. اين روش سريع‌ترين راه باغباني است و كودك شما در عرض يك هفته جوانه‌زدن گياه را خواهد ديد. در ضمن در موقع باغباني كثيف شدن مجاز است! اجازه بدهيد بچه‌ها با خاك بازي كنند و دنبال كرم بگردند! آن‌ها حتي مي‌توانند كرم‌ها را در دست بگيرند و ببينند كدام بلندترند.

3 تا 4 ساله‌ها

سرخپوست‌هاي باغبان

يك قسمت از باغچه خانه را انتخاب كنيد كه دست كم روزي 6 ساعت آفتاب مي‌خورد. بعد 5 تكه چوب 5/1 متري يا 5 شاخه درخت به همين طول را انتخاب كنيد و آن‌ها را در زمين فرو كرده و بالاي چوب‌ها را مانند چادر مخروطي سرخپوست‌ها به هم ببنديد. حالا كنار هر كدام از اين چوب‌ها كمي خاك تازه بريزيد و از كودك‌تان بخواهيد كه چند دانه لوبيا سبز را در اين خاك‌ها بكارد. در عرض 2 هفته جوانه‌هاي گياه راه‌شان را به سمت بالا پيدا كرده و دور چوب‌ها مي‌پيچند.

4تا5 ساله ها

تقويم درست كنيد

بچه‌ها در این سن، كم‌كم با مفهوم زمان آشنا مي‌شوند و صبور بودن را ياد مي‌گيرند. بد نيست يك تقويم درست كنيد و آن را روي ديوار اتاق بچه‌ها بچسبانيد. بعد روزهايي را كه گياه مي‌كاريد و روزي كه انتظار داريد، گياهان جوانه بزنند روي تقويم با رنگ مشخص كنيد. بچه‌ها مشتاقانه انتظار مي‌كشند!

5 تا 6 ساله‌ها:

حالا مي توانيد درخت بكاريد

براي بچه‌هاي پيش‌دبستاني بهتر است درختچه‌ها يا نهال‌هاي گياهان را انتخاب كنيد. كاشتن اين‌گونه گياهان براي بچه‌هاي پيش‌دبستاني اعتماد به نفس زيادي به همراه مي‌آورد. يك آب‌پاش قشنگ براي كودك‌تان تهيه كنيد و اجازه دهيد تا در مواقع لازم درختش را آبياري كند. كاشتن توت‌فرنگي هم ايده بسيار مناسبي براي بچه‌هايي است كه در خانه‌شان باغچه ندارند يا اجازه استفاده از آن را ندارند. توت‌فرنگي گياهي است كه در گلدان‌هاي نسبتا بزرگ به سادگي رشد مي‌كند. اين گياه هم مراقبت اندكي لازم دارد و هم رشد آن نسبتا سريع است. به كودك‌تان ياد بدهيد كه هر روز يك بار توت‌فرنگي‌ها را با آب‌پاش آبياري كند. (اما بيشتر از اين نبايد به اين گياه آب داد.) باغبان كوچولوي شما مي‌تواند رشد توت‌فرنگي‌اش را به سادگي مشاهده كند و در عرض چند هفته منتظر ميوه‌هايش باشد.

گياه‌تان را درست انتخاب كنيد

براي اين‌كه شانس موفقيت بچه‌ها را بالا ببريد، گياهاني را انتخاب كنيد كه راحت‌تر رشد مي‌كنند، مثلا مي‌توانيد از تربچه، هويج و كاهو استفاده كنيد. دانه‌هايي را انتخاب كنيد كه براي انگشتان كوچولوي فرزندتان اندازه مناسب داشته باشند. تخم آفتاب‌گردان، دانه گل لادن، نخود و لوبيا براي شما مناسب‌ترند.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

نتایج عمده تحقیق اثر گذاری باغبانی  بر کیفیت زندگی کودکان عبارتند از :

فرصت برای ارتباط با خودش پیدا كرده و آرامش روانی اش نیز بیشتر است . بر همین اساس باغبانی باعث می­شود تا كودك تمركز زیادی پیدا كند. ( استرس را به دلیل اثر آرامش بخش خود خنثی می كند . بعنوان درمان برای كودكانی كه مورد آزار قرار گرفته اند )

شكوفا شدن خلاقیت

افزایش احساس ارزشمندی

هماهنگی با طبیعت و محیط

کودکان به رابطه ی علت و معلولی میان عناصر در طبیعت پی می برند

هدفمند بودن فعالیت كه باعث اشتیاق بیشتر و پیگیری می شود

درباغبانی تنها انگشتان فعال نیستند، بلكه همه ی اعضای بدن فعالیت می کنند.( 5 حس انسان فعالیت دارند )     صبر كودك را برای رسیدن به هدف بیشتر می كند

فضای مناسبی برای كار گروهی است

شبیه سازی زندگی است (در حال مشاهده تبدیل شدن یك دانه به یك درخت ، كودك با زندگی و حیات و روند رشد موجودات زنده آشنا می شود . و بچه ها یاد می گیرند قدردانی از زندگی و عشق به حیات را . شبیه سازی زندگی – نیازهای گیاه و نیاز های انسان )

احساس مسئولیت بالاتری پیدا می كند

نگرش مثبت به طبیعت و موارد زیست محیطی در كودكان، زمانی که در فعالیت های خارج از جمله باغبانی نقش دارند

نگرش مثبت نسبت به بیشتر خوردن میوه ها و سبزیجات پس از شرکت در برخی فعالیت های باغ

آوردن نمره بالاتر در آزمون های علمی مدرسه به همراه اطلاعات اضافی تکمیلی برای ذهن در حال رشد در دستیابی به علوم و در مورد  نحوه استفاده از ابزار به دست  می آورند، در مقایسه با دانش آموزانی که فقط به درس علوم بطور تئوری می پردازند.

رشد مهارتهای درون فردی

کودکان در گروه توسعه و عزت نفس بالاتری را به دست می آورند وقتی که در برنامه های باغبانی مدرسه نقش دارند.

بهبود مهارت های اجتماعی و رفتاری

تقدیر و القای احترام به طبیعت است كه تا سنین بزرگسالی ادامه پیدا می كند . تعامل فعال و غیر فعال کودکان با گیاهان كه تاثیرآن نگرش آنها نسبت به اقدامات در مورد درختان و باغبانی در بزرگسالی است.

بهبود مهارت های زندگی ، از جمله همکاری با گروه ها و درک خود.

افزایش علاقه به خوردن میوه ها و سبزیجات و بهبود نگرش نسبت به میوه ها و سبزیجات در مقابل

تنقلات

بهبود دانش تغذیه ای و افزایش آگاهی کودکان در مورد مزایای خوردن میوه ها و سبزیجات (تنظیمات خوردن  سبزی )

در باغبانی علوم بطور غیر مستقیم به كودك آموزش داده می شود . شگفتی های علم مانند چرخه زندگی گیاه و نقش انسان در محیط زیست

مزایای آموزشی جهت آموزش علوم طبیعی و اجتماعی و ریاضی و هنر و تغذیه

مشارکت در  ارتباط با دانش و احساسات

ارتباط با طبیعت بعنوان در مان درمقابله با كمبود توجه اختلالات و مشكلات دیگر برای كودكان

حفاظت از محیط زیست

الهام بخش سرپرستی محیط زیست

آب – چرخه انرژی و حیات – زنجیره غذایی

آفت كش ها

تاثیر در آموزش كاربردی محیط زیست و ارتباط با با گیاه و طبیعت ( با مشكلاتی كه امروزه بر سر محیط زیست می آید بهتر است كه این اطلاع رسانی از كودكی آغاز شود.

شیوه زندگی و تغذیه

تحت حمله فست فود و آشغال صنایع غذایی

اضافه وزن – ورزش در فضای باز – غذای سالم

آشنایی با مفهوم ارگانیك كه از كودكی آغاز می شود.

همه ی پدر و مادرهای دنیا دوست دارند فرزندی داشته باشند که خودش بتواند گلیم خودش را از آب بیرون بکشد؛ برای همین والدین آگاه از همان کودکی، با روش های متفاوت به فرزندشان، مهارت های زندگی را می آموزند. یکی از راه های پروش مهارت زندگی در کودکان، باغبانی کردن آن ها نیز میباشد. همچنین محققان با اشاره به فواید زیاد باغبانی برای کودکان گفتند: این فواید از دور نگاه داشتن کودکان از صفحه نمایش ها تا دستاوردهای واقعی برای سلامت روانی آنها متفاوت هستند.

محققان دانشگاه A&M تگزاس در بررسی کودکان زیر ۱۲ سال که در پروژه های باغبانی در مدرسه، جامعه و یا خانه فعالیت داشتند ، متوجه شدند که این فعالیت برای کودکان فوایدی از اعتماد به نفس گرفته تا کاهش سطوح استرس در بر دارد.

تحقیق دیگری که توسط محققان انجمن سلطنتی باغبانی (RHS) انجام شد نیز با تایید نتایج مطالعه قبلی نشان داد، کودکانی که در کار باغبانی مشارکت داشتند عملکرد بهتری در مدرسه داشتند و تمایل بیشتری به مصرف رژیم غذایی سالم داشتند.

محققان همچنین متوجه شدند ، کودکان در واقع با حفاری و آبیاری در کار باغبانی، مهارت های زندگی خود را مانند اعتماد به نفس، کار گروهی و ارتباطات می سازند.

از سوی دیگر محققان معتقدند که باغبانی حتی برای کودکان کم سن و سال نیز فواید زیادی دارد چرا که می توانند از این طریق چیزهای زیادی فراگیرند و در عین حال تفریح کنند.

به گفته محققان، باغبانی شامل فعالیت های مختلف زیادی از جمله طراحی باغچه و انتخاب گیاهان برای کاشت است و این کار می تواند تمرین خوبی برای یک کار گروهی یا برقراری روابط دوستانه باشد.

محققان همچنین باغبانی را روش مناسبی برای فراگیری مسئولیت پذیری، فراگیری طبیعی صبر و شکیبایی و تحریک خلاقیت در کودکان عنوان کردند.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

به کودک خود بیاموزید انجام برخی از لذتبخش ترین فعالیت ها نیاز به صبر و شکیبایی دارد. یکی از بهترین راه ها برای نشان دادن این موضوع به فرزندتان این است که به او باغبانی بیاموزید.

این کودکان مسولیت­ پذیری بالایی پیدا کرده ، به خودشناسی می­ رسند و در نتیجه اعتماد به نفس و عزت نفس بالاتری پیدا می­ کنند و این مسئله باعث می­ شود که آنها به لحاظ روانی رشد سالم تر و کاملتری داشته باشند.

یکی از آسانترین راههای ارتباط­ کودکان با طبیعت، باغبانی است. کودکانی که از نخستین سالهای زندگی شان شاهد باغبانی پدر و مادرشان بوده­ اند یا خود به باغبانی ­پرداخته­ اند از سلامت روانی بالاتری برخوردار بوده ودر بزرگسالی نیز ارتباط  مثبت­ تری با محیط برقرار می­ کنند.

نتایج عمده تحقیق اثر گذاری بر کیفیت زندگی کودکان عبارتند از :

– فرصت برای ارتباط با خودش پیدا کرده و آرامش روانی اش نیز بیشتر است . بر همین اساس باغبانی باعث می­شود تا کودک تمرکز زیادی پیدا کند. ( استرس را به دلیل اثر آرامش بخش خود خنثی می کند . بعنوان درمان برای کودکانی که مورد آزار قرار گرفته اند )

–   شکوفا شدن خلاقیت

–   افزایش احساس ارزشمندی

–  هماهنگی با طبیعت و محیط

–  کودکان به رابطه ی علت و معلولی میان عناصر در طبیعت پی می برند

–   هدفمند بودن فعالیت که باعث اشتیاق بیشتر و پیگیری می شود

–   در باغبانی تنها انگشتان فعال نیستند، بلکه همه ی اعضای بدن فعالیت می کنند.( ۵ حس انسان فعالیت دارند )

–   صبر کودک را برای رسیدن به هدف بیشتر می کند

–   فضای مناسبی برای کار گروهی است

–  شبیه سازی زندگی است (در حال مشاهده تبدیل شدن یک دانه به یک درخت ، کودک با زندگی و حیات و روند رشد موجودات زنده آشنا می شود . و بچه ها یاد می گیرند قدردانی از زندگی و عشق به حیات را . شبیه سازی زندگی – نیازهای گیاه و نیاز های انسان )

– احساس مسئولیت بالاتری پیدا می کند

– نگرش مثبت به طبیعت و موارد زیست محیطی در کودکان، زمانی که در فعالیت های خارج از جمله باغبانی نقش دارند

– نگرش مثبت نسبت به بیشتر خوردن میوه ها و سبزیجات پس از شرکت در برخی فعالیت های باغ

–  آوردن نمره بالاتر در آزمون های علمی مدرسه به همراه اطلاعات اضافی تکمیلی برای ذهن در حال رشد در دستیابی به علوم و در مورد نحوه استفاده از ابزار به دست  می آورند، در مقایسه با دانش آموزانی که فقط به درس علوم بطور تئوری می پردازند.

– رشد مهارتهای درون فردی

– کودکان در گروه توسعه و عزت نفس بالاتری را به دست می آورند وقتی که در برنامه های باغبانی مدرسه نقش دارند.

– بهبود مهارت های اجتماعی و رفتاری

– تقدیر و القای احترام به طبیعت است که تا سنین بزرگسالی ادامه پیدا می کند .

تعامل فعال و غیر فعال کودکان با گیاهان که تاثیرآن نگرش آنها نسبت به اقدامات در مورد درختان و باغبانی در بزرگسالی است.

–  بهبود مهارت های زندگی ، از جمله همکاری با گروه ها و درک خود.

– افزایش علاقه به خوردن میوه ها و سبزیجات و بهبود نگرش نسبت به میوه ها و سبزیجات در مقابل تنقلات

– بهبود دانش تغذیه ای و افزایش آگاهی کودکان در مورد مزایای خوردن میوه ها و سبزیجات (تنظیمات خوردن  سبزی )

– در باغبانی علوم بطور غیر مستقیم به کودک آموزش داده می شود . شگفتی های علم مانند چرخه زندگی گیاه و نقش انسان در محیط زیست

– مزایای آموزشی جهت آموزش علوم طبیعی و اجتماعی و ریاضی و هنر و تغذیه

– مشارکت در  ارتباط با دانش و احساسات

– ارتباط با طبیعت بعنوان در مان درمقابله با کمبود توجه اختلالات و مشکلات دیگر برای کودکان

– حفاظت از محیط زیست

– الهام بخش سرپرستی محیط زیست

– آب – چرخه انرژی و حیات – زنجیره غذایی

– آفت کش ها

 

در حال حاضر دوره های مختلفی برای کودکان در مراکز آموزشی برگزار می شود که در جهت پرورش توانمندی های روحی و جسمی کودک قدم بر می دارند و یکی از مهم ترین فعالیت ها که در کشورهای پیشرفته در اینگونه مراکز اجرا می گردد و از استقبال و رشد خوبی نیز برخوردار بوده است بحث نزدیکی به طبیعت برای کودکان و آموزش فعالیت های باغبانی و اطلاع رسانی در این راستاست.

باغبانی برای کودک از علومی است که در تمام دنیا علاقه مندان بسیاری دارد و متخصصین، سفارش زیادی نسبت به آن دارند.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *